TRZECI ZDALNY KONKURS HISTORYCZNY - organizowany w czasie zdalnego nauczania w kwietniu 2020 roku


RUNDA 7 (ostatnia w drugim konkursie)


Pytanie 31 (Emilki Gosiewskiej)
Jak nazywała się pierwsza kobieta,  która została laureatką Nagrody Nobla? Podaj imię i nazwisko.
Pytanie 32 (Dominika Gosiewskiego)
Historia jakiej  rodziny została przedstawiona w filmie animowanym z 1997 roku pod tytułem " Anastazja "?

Pytanie 33 (Igi Ledwoch)
Napoleon Bonaparte był cesarzem Francji i uchodził za bardzo odważnego człowieka. Prowadził wiele zwycięskich wojen. Miał jednak wiele tajemnic. Jakiego zwierzęcia panicznie bał się Napoleon Bonaparte?  
BonapartePytanie 34 (Karola Nowijasza – Bittmanna)
Urodziła się w państwie Jagiellonów. Nie była jednak Polką, ale Rusinką. Wzięta w jasyr, zrobiła karierę w sułtańskim haremie i została najpotężniejszą kobietą Imperium Osmańskiego. W  polskich archiwach przetrwała niezwykła korespondencja z XVI w. tej kobiety do Polskiego króla.  Kim była owa kobieta i z którym królem Polski korespondowała?
żona sułtanaPytanie 35 (Amelii Adamskiej)
Czym wsławili się polscy matematycy:  Jerzy Różycki, Henryk Zygalski, Marian Rejewski ?
Odp.31
Pierwszą noblistką wśród kobiet była Maria Skłodowska-Curie.
Odp.32
Historia rodziny Romanowów, córki cara Mikołaja II.
Odp.33
Napoleon Bonaparte bał się kotów.
Odp.34
Była to sułtanka Roksolana, Hürrem, żona Sulejmana Wspaniałego, a pisała z królem Zygmuntem Augustem.
Odp.35
Byli to matematycy zatrudnieni w wojskowym Biurze Szyfrów, od 1932  zajmowali się rozszyfrowywaniem tajnej korespondencji armii niemieckiej,  nadawanej za pomocą maszyny Enigma. W styczniu 1933r. Złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej, zmontowali jej kopię oraz urządzenie deszyfrujące szyfrogramy Enigmy.
RUNDA 6  

Pytanie 26

Jaką nazwę miały specjalne japońskie formacje wojskowe okresu II wojny światowej, należące do armii i marynarki japońskiej , których żołnierze poświęcali swoje życie w ataku na nieprzyjaciela, pilotując specjalnie przystosowane do tego celu samoloty lub jednostki wodne.

Pytanie 27 (Igora Sontowskiego)

Kogo dotyczyła i czy się spełniła klątwa ostatniego wielkiego mistrza zakonu Templariuszy Jakuba de Molay : „Hańba, hańba! Patrzcie, jak giną niewinni. Hańba na was wszystkich! Bóg was osądzi. Papieżu Klemensie… Rycerzu Wilhelmie Nogaret… Królu Filipie… Zanim rok minie, powołuję was przed sąd Boży po sprawiedliwą karę. Przeklęci! Przeklęci! Wszyscy przeklęci po trzynaste pokolenie waszego rodu.”

Pytanie 28 (Agaty Kuczera)

Po czym rozpoznano (pozbawione głowy) ciało księcia śląskiego Henryka Pobożnego, który zginął w bitwie z Tatarami pod Legnicą w 1241 roku ?

Pytanie 29 (Kuby Ritau)

Która ze światowych znanych marek kosmetycznych została założona przez polskiego Żyda pochodzącego ze Zduńskiej Woli ?

Pytanie 30 (Mileny Brudnowskiej)

Jak się nazywała kobieta , która została pierwszą zawodniczką Formuły 1 ? W którym to było roku?

Odp.26

Jednostki te nosiły nazwę Kamikaze (spotyka się też spolszczoną formę kamikadze)

Odp.27  

18 marca 1314 roku – w Paryżu został spalony na stosie ostatni wielki mistrz zakonu Templariuszy Jacques de Molay. Siedem lat wcześniej rycerze zakonu zostali aresztowani w wyniku spisku francuskiego króla Filipa IV Pięknego oraz papieża Klemensa V. Fałszywie oskarżeni o herezje, praktykowanie czarów, bluźnierstwa i demoniczne rytuały, byli torturowani, upokarzani oraz zmuszeni do przyznania się do winy. Przed śmiercią na stosie de Molay rzucił klątwę na króla Francji oraz papieża . Klemens V zmarł miesiąc później z powodu dyzenterii, a król Filip IV osiem miesięcy później – w niewyjaśnionych okolicznościach, najprawdopodobniej na skutek wylewu krwi do mózgu (inne źródła mówią o otruciu i wypadku przy polowaniu). Klątwa de Molaya miała dotyczyć również potomków króla aż do 13 pokolenia. Pewnym jest, że 14 lat od jego śmierci dobiegła końca dynastia Kapetyngów, która panowała we Francji od 987 r., mimo że Filip IV miał aż czterech synów, w tym trzech koronowanych na królów Francji (wszyscy zostali najprawdopodobniej otruci, żaden nie zostawił męskiego potomka). Polecenie zemsty na władcach Francji i następcach świętego Piotra miało być przekazane ocalałym z pogromu i pozostającym w konspiracji braciom zakonnym. Rycerz Wilhelm Nogaret, który był jednym z inicjatorów procesu templariuszy i przyczynił się w dużym stopniu do ich skazania na śmierć zmarł w 1313 roku.

Odp.28

Ciało poległego księcia odnaleziono dzięki wskazówce Anny Czeskiej, żony Henryka, która powiedziała ,że jej mąż miał u lewej stopy sześć palców ( co zostało potwierdzone podczas otwarcia grobowca w 1832 roku). Książę został pochowany w klasztorze franciszkańskim we Wrocławiu.

Odp.29

Ta firma to Max Factor . Została założona przez Maksymiliana vel Michaił Faktora,vel Faktorowicza (urodzonego 18 lutego 1872 w Zduńskiej Woli zmarłego 30sierpnia 1938 w Los Angeles) – polsko-żydowskiego producenta i wynalazcę kosmetyków . Zanim się tym zajął od 1917 zaczął współpracować z pierwszym profesjonalnym gabinetem charakteryzacji filmowej. W 1929 otrzymał Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za charakteryzację. Jego największym sukcesem w tym zakresie było przygotowanie w 1931 aktora Borisa Karloffa, grającego rolę potwora stworzonego przez doktora Frankensteina w filmie pod tym samym tytułem. Ponadto jego klientami były największe sławy amerykańskiego filmu tamtych czasów: Mary Pickford, Pola Negri, Gloria Swanson, Jean Harlow, Judy Garland, Rita Hayworth, Ginger Rogers, Marlena Dietrich, John Wayne, Charlie Chaplin, Frank Sinatra i Rudolf Valentino. To Max Factor ufarbował na rudo włosy Rity Hayworth, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. On też opracował specjalny puder, którym rozjaśnił ciemną cerę Rudolfa Valentino.

Odp. 30

Była to Lella Lombardii , która startowała w 1975 roku . Była jak do tej pory jedyną kobietą, która zdobyła punkty w Mistrzostwach Świata Formuły 1.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lella_Lombardi

Chociaż jak się okazuje w innych źródłach jest informacja , że była nią Maria Teresa de Filippis

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Teresa_de_Filippis

Uznaję więc obie odpowiedzi.

Runda 5   

Pytanie 21 (Julii Wilk)
Co to za medal i za co jest przyznawany? Otrzymała go między innymi Irena Sendlerowa .medalPytanie 22
Jaki tytuł nosi film Andrzeja Wajdy opowiadający o powstaniu warszawskim ? Do jakiego epizodu powstańczego odnosi się ta nazwa ?filmPytanie 23
Jak się nazywał oficer niemiecki , który 20 lipca 1944 roku dokonał nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera . Gdzie do tego doszło ?zamachPytanie 24
Inkowie znali je od setek lat. Do Europy dotarły w XVI wieku, ale nie wzbudziły entuzjazmu. Ludziom nie odpowiadał ich smak, a nierzadko mówiono, że jest to diabelska i wywołująca przeróżne choroby roślina... O jakiej to roślinie mowa ?
Pytanie 25
"Eppur si muove" – słowa według legendy wypowiedziane szeptem przez Galileusza w roku 1633 gdy stanął przed sądem inkwizycji rzymskiej. Galileusz miał w ten sposób wyrazić przekonanie, że to Ziemia krąży wokół Słońca, choć wcześniej publicznie musiał się wyrzec swoich poglądów. Co po polsku oznaczają te słowa ?Galileusz

Odp.21 Jest to medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Kapituła instytutu pamięci Jad Waszem przyznaje wyróżnienie osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej.  Na medalu widnieje pochodzący  z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

Autorka pytania – Julia Wilk – przysyłając to pytanie przy okazji opowiedziała mi , że
wujek jej mamy, pomagał Żydom w czasie II wojny  światowej za co otrzymał właśnie taki medal i ma swoje drzewo w Alei Zasłużonych.
https://sprawiedliwi.org.pl/en/stories-of-rescue/story-rescue-wladyslaw-wyrwa
http://mapapamieci.pl/historie/wyrwa-wladyslaw/

Odp. 22 Film ten nosi tytuł „Kanał” , gdyż głównie opowiada o próbach wydostania się powstańców kanałami ściekowymi z otoczonych przez Niemieckich żołnierzy dzielnic Warszawy.

Odp. 23 Oficerem tym , który podłożył bombę w sali narad sytuacyjnych w kwaterze Hitlera, Wilczy Szaniec koło  (obecnego Kętrzyna) w Prusach Wschodnich był pułkownik Claus von Stauffenberg .

Odp.24 Ten opis dotyczył ziemniaka .

Powszechnie wiadomo, że ziemniak, a właściwie Psianka ziemniak (Solanum tuberosum) dotarł do Europy w XVI wieku. Francisco Pizarro, konkwistador hiszpański, podbijając Imperium Inków na początku szesnastego stulecia, skupiał swoją uwagę głównie na złocie. Wówczas ziemniak nie zwrócił specjalnie niczyjej uwagi. Występował głównie w dwóch odmianach. Jedna z nich była dziko rosnąca, zakwitała na czerwono i można ją było spotkać na skalistych zboczach. Posiadała małe bulwy wielkości orzecha włoskiego, a ich smak był gorzki i nie nadawały się do jedzenia. Sami Indianie traktowali ją jako chwast zalegający na polach kukurydzy. Druga odmiana kwitła na biało, jej bulwy zaś można było spożywać po ugotowaniu lub upieczeniu. Indianie nazywali ziemniaka papas lub patata.
W 1554 roku ziemniaki trafiły do Europy. Na początku lat siedemdziesiątych szpital dla ubogich w Sewilli zamówił ich pierwszą dużą partię. Hiszpanie nie zapałali jednak miłością do ziemniaka. Warzywo wkrótce trafiło do Włoch. Jak się okazało, uprawy zostały wkrótce porzucone.
Spożywaniu bulw ziemniaka przypisywano rozprzestrzenianie się wielu chorób. Miały szkodzić nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Z tego powodu, jak również ze względu na kwiaty, ziemniak stał się rośliną ozdobną. Jak wieść niesie, wielu wykwintnych dostojników na dworze papieskim przyozdabiało swój ubiór kwiatami ziemniaka.

Odp. 25 Zdanie wypowiedziane wtedy przez Galileusza to „A jednak się kręci”.

Runda 4
Pytanie 16 (Mileny Brudnowskiej)
Jakie 2 osoby urządziły strajk łóżkowy podczas gdy Stany Zjednoczone toczyły wojnę z Wietnamem? Co chcieli przez to osiągnąć?
Pytanie 17 (Mileny Banaś)
Jak na miał na imię i jakiej rasy był koń prezydenta Turkmenistanu, umieszczony w godle tego kraju?godłoPytanie 18 (Rozalii Doniec)
Gdzie urodziła się Maria Goeppert-Mayer - noblistka z dziedziny fizyki w 1963 roku .GoepertPytanie 19 (Dawida Świętka)
Jak nazywali się bohaterowie z mitologii , którzy z ptasich, sklejonych piór zrobili skrzydła by móc wznieść się w powietrze ?mitPytanie 20
Co łączy trzech polskich sportowców , których nazwiska są ukryte w wykreślance ? Który z nich zdobył trzy złote medale na Igrzyskach Olimpijskich ?

słynni polscy sportowcy

Odp.16
Był to jeden z członków zespołu „The Beatles” ,John Lennon i Yoko Ono. Pragnęli wesprzeć ruch na rzecz pokoju .Byli otoczeni przez dziennikarzy i przez cały tydzień nie wychodzili z łóżka. Nagrali nawet piosenkę dla podsumowania swojego prostego i mocnego przesłania: ''Give Peace a Change'' co oznacza ''Dajcie Szansę Pokojowi''.   
Odp.17  
Był to Janardag – koń rasy achał-tekińskiej .końOdp. 18
Maria Goeppert-Mayer urodziła się 28 czerwca 1906 w Katowicach, w domu przy ul. Młyńskiej 5. Została ochrzczona w czynnym po dziś dzień ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego, w tym samym, w którym jej rodzice wzięli ślub.
Odp.19
Byli to Dedal i Ikar
Odp. 20
Ci trzej sportowcy (Kamil Stoch , Dawid Kubacki i Maciej Kot) są skoczkami narciarskimi . Trzy razy złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich zdobył Kamil Stoch: w Soczi w 2014 roku na skoczni normalnej i dużej oraz w Pjongczang w 2018 roku na skoczni dużej.

RUNDA 3

Pytanie 11
Znajdź w tej wykreślance miejsca trzech słynnych bitew jakie stoczyli starożytni Grecy. Napisz też przeciw żołnierzom z jakiego państwa wtedy walczyli ?Trzy miejsca bitew GrekówPytanie 12 (Agaty Warkocz)
Jaki król według legendy przybywając w to miejsce powiedział ,, Tam rosną dąbrowy , tam sosnowy , tutaj będziem My , a tam czeladź nasza ''?  Legenda głosi również, że wymawiając te słowa król nadał nazwę dwóm miastom. Jakie to miasta ?zamekPytanie 13 (Mileny Banaś)
Kto z Europejczyków i w którym roku jako pierwszy zdobył znajdujący się w Moskwie Kreml?KremlPytanie 14 (Rozalii Doniec)
Kto obserwował  na własne oczy i opisał wybuch wulkanu Wezuwiusz i zniszczenie Pompejów w 79 roku n.e.? WezuwiuszPytanie 15 (Oliwiera Biniek)
"Jak słodko jest umierać za ojczyznę". Na czyim grobie widnieje ten cytat?pomnikPytanie 16
Rozwiąż "Wisielca" lub interaktywną krzyżówkę historyczną o pierwszej dynastii rządzącej Polską , którą wczoraj ułożyłem i jest na tej mojej drugiej stronie internetowej : http://mojahistoria.mozello.pl/nauka-zdalna/krzyzowki--wykreslanki-i-inne-zabawy-historyczne/ i napisz czy chcesz żeby podobne rzeczy pojwiły się w tym konkursie po świętach ?
Odp.11.
Były to bitwy pod Maratonem, Termopilami, Salaminą . Grecy walczyli z Persami
Odp.12.
Powiedział tak Kazimierz III Wielki (według innych wersji Kazimierz Odnowiciel). Tymi miastami były Będzin i Czeladź.
Odp.13.
9 października 1610 r. dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego polskie wojska zdobyły moskiewski Kreml. Przed nami przyszłą stolicę Rosji zdobyli jedynie w 1382 r. Mongołowie, po nas przy współudziale wojsk polskich w 1812 roku Napoleon Bonaparte.
Odp.14.
Świadkiem zagłady miasta był Pliniusz Młodszy, który pozostawił list z opisem wybuchu wulkanu i spowodowaną nim tragedię. Zgodnie z jego opisem, wybuch nastąpił około południa. W pierwszej fazie z Wezuwiusza wydobyły się wysokie słupy ognia, później czarna chmura, która przesłoniła słońce. Na Pompeje posypał się deszcz rozżarzonych lapilli i popiołu wulkanicznego, który wzniecał pożary, zabijał ludzi i powodował swoim ciężarem walenie się budowli. Mieszkańców uśmiercały także trujące gazy wydobywające się z wulkanu. Trzy dni trwała nieprzerwana erupcja, w wyniku której miasto pokryła warstwa popiołów o grubości 5–6 m. Zniszczenia objęły obszar od Herkulanum po Stabie.
Odp.15.
Napis widnieje na Pomniku Stanisława Żółkiewskiego w Berezowce .

RUNDA 2

Pytanie 6 (Agaty Kuczera)

Od jakiego wydarzenia pochodzi przydomek „Newski” księcia Nowogrodu Wielkiego ,      Aleksandra I?AleksanderPytanie 7
Jak się nazywa najważniejsza nagroda dla twórców filmów , corocznie od 1929 roku wręczana w Hollywood ? Jakie trzy filmy zostały wyróżnione rekordową ilością 11 tych statuetek ?nagrodaPytanie 8 (Kuby Ritau)
Co wspólnego - z historycznego punktu widzenia - mają ze sobą firmy Adidas i Puma?adidas i pumaPytanie 9
Jak się nazywał jeden z głównych bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza nazywany „małym rycerzem” . Skąd się wziął ten jego przydomek ?mały rycerzPytanie 10
Znajdź w poniższej wykreślance nazwiska 4 słynnych Polaków i napisz co ich łączy ?wykreślanka - czterej sławni PolacyOdp. 6 Od bitwy ze Szwedami w 1240 r. nad Newą.
Odp. 7 Nagroda ta nazywa się Oskar . Filmami, które zdobyły najwięcej (11) tych statuetek są : "Ben Hur" (1959), "Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003) i "Titanic" (1997).
Odp. 8 W 1924 roku kiedy to dwaj bracia Rudolf i Adolf „Adi” Dasslerowie założyli firmę produkującą buty. Z chwilą powstania w 1935r Wehrmachtu firma produkowała obuwie dla żołnierzy niemieckich. Ponadto przedsiębiorstwo Dasslerów wyposażyło w buty zawodników niemieckich i amerykańskich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. W 1948r bracia podzielili firmę między siebie i tak: Rudolf Dassler kontynuował działalność pod nazwą najpierw Ruda, przemianowaną później na Puma Schuhfabrik Rudolf Dassler. Natomiast Adolf połączył swój przydomek „Adi” i trzy pierwsze litery nazwiska „Das” tworząc konkurencyjną firmę Adidas.
Odp.9 Był to Michał Wołodyjowski a nazywano go tak z powodu niskiego wzrostu .
Odp.10 Należało wykreślić nazwiska czwórki polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla : Wisława Szymborska , Władysław Reymont , Olga Tokarczuk i Henryk Sienkiewicz .

RUNDA 1

Pytanie 1 (Mileny Brudnowskiej)

Jak nazywa się pakistańska aktywistka, która została zaatakowana przez Talibów, ponieważ sprzeciwiała się ich zasadom m.in. zakazowi szkoły dla dziewczyn ( laureatka Pokojowej Nagrody Nobla) ?

działaczka

Pytanie 2 (Igora Sontowskiego)

Jakie zakony rycerskie brały udział razem z wojskiem Henryka II Pobożnego w bitwie z Tatarami pod Legnicą w 1241 roku ?

Legnica

Pytanie 3 (Marysi Pethe )

Kto po  śmierci Zygmunta Augusta ,w okresie bezkrólewia, pełnił rolę pierwszej osoby w państwie z tytułem interreksa?

interrex

Pytanie 4

Jak się nazywała, widoczna na zdjęciu, moneta używana w starożytnej Grecji ?

moneta

Pytanie 5

Jak się nazywał pies Odyseusza , który jako pierwszy rozpoznał go gdy w przebraniu, po 20 latach wrócił do Itaki ?

pies i Odyseusz

Odp.1 Aktywistka ta nazywa się Malala Yousafzai

Odp. 2 Bitwa pod Legnicą  rozegrała się 9 kwietnia 1241 w czasie I najazdu mongolskiego na Polskę pomiędzy rycerstwem dolno i górnośląskim, mało i wielkopolskim, w liczbie ok. 6 tysięcy wojowników oraz posiłkami cudzoziemskimi, w tym morawskimi i niemieckimi  - głównie rycerstwo trzech zakonów: templariuszy, joannitów i krzyżaków w liczbie ok. 2 tysięcy zbrojnych, a Mongołami w liczbie od 3 tysięcy do 8 tysięcy wojowników. Wojska chrześcijańskie poniosły klęskę a w bitwie zginął książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny.

Odp.3 Był to Jakub Uchański herbu Radwan – arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski .

Odp.4 Był to obol . Starogrecka nazwa obolos – dosłownie "rożen, żelazny pręt" - nawiązywała do archaicznych płacideł w postaci żelaznych prętów.

Według mitologii greckiej Charon przewoził dusze zmarłych swą łodzią przez podziemną rzekę Styks do Hades. Obrządek pogrzebowy związany z tą wiarą nakazywał żywym wsunięcie zmarłemu do ust lub do ręki obola, lub innego drobnego pieniążka, aby ten mógł czym zapłacić za przeprawę przewoźnikowi.

Odp.5 Był to Argos

Wyniki trzeciego zdalnego quizu historycznego

UczniowieIle procent dobrych odpowiedziJaki czasOcenyPlusy
D.Klein86,216:40-5
K.Nowijasz-Bitmann987:30-6
J.Swoboda1007:016
M.Dyla98,337:29-6
O.Biniek95,837:455+
E.Gosiewska1008:046
D.Gosiewski1007:426
K.Nabiałkowska88,338:15-5
K.Pierechod1008:546
A.Kaczor1007:546
K.Czypionkaplus
K.Ritau97,59:20-6
R.Doniec1007:476
M.Banaś97,58:49-6
R.Szojda2 plusy
M.Brudnowska87,59:47-5
J.Wilk988:45-6
W.Kijas2 plusy
M.Wałkiewicz97,510:36-6
D.Kowalskaplus
O.Adydan969:455+
S.Kumor96,59:355+
J.Dąbrowska2 plusy
W.Grabka99,176:43-6
A.Kuczera96,6710:325+
K.Wolny909:12-5
D.Biegański10010:046
M.Kula2 plusy
J.Garbarzplus
K.Dudzińskiplus
J.Woźnińskaplus
M.Kaśków86,6710:54-5
A.Adamska9810:57-6
O.Szarkowicz8611:32-5
K.Woźnicki2 plusy
M.Lamikplus
E.Zawilińskaplus
A.Warkocz92,511,485
I.Ledwoch99,1710:23-6
D.Sygiet2 plusy
A.Mazurplus

GRATULUJĘ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU !