Chess » Free Brain Games

SZACHY W SP 67 w Katowicach
 
Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w młodszym wieku szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój uczniów. Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Grając w szachy, musimy przestrzegać pewnych określonych zasad i reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem, ale i wyobraźnią. Biorąc pod uwagę powyższe, można określić w jakich płaszczyznach szachy wpływają na rozwój psychiczny i intelektualny dziecka:
1.Rozwój zainteresowań: dziecko poznaje nową dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozumowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość;
2.Aktywność twórcza: specyfika gry w szachy wyklucza odtwórcze traktowanie tego zagadnienia. Wszelkie próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są na niepowodzenie. Dziecko samo kreuje wydarzenia na szachownicy i ponosi za nie odpowiedzialność;
3.Rozwijanie pamięci i uwagi – główną umiejętnością w szachach jest zdolność zreasumowania każdej pozycji w sposób dynamiczny, w kategoriach najważniejszych jej elementów. Cała szachownica zostaje ukształtowana w przestrzenno-czasową postać, czyli wzorzec . Towarzyszy temu rozwój wyobraźni wzrokowej i koncentracji;
4.Myślenie logiczno-wyobrażeniowe: ludzie myślą czasami za pomocą wyobrażeń, które są obrazami psychicznymi rzeczywistych doznań zmysłowych  i ten właśnie rodzaj myślenia gra szachowa rozwija najpełniej;
5.Rozwój pozytywnych sfer osobowości: szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie prawd innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia;
6.Konsekwencja i wytrwałość w działaniu: dzieci mające styczność z szachami, zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy bądź rezygnują z wykonania zadania, bądź też obniżają sobie skalę trudności;
7.Aspekty wychowawcze: można je rozpatrywać w kategoriach kary i nagrody. Czymże innym jak nie karą jest przegrana? W dodatku wymierzona natychmiast i adekwatnie do czynu. To samo można powiedzieć o nagrodzie, jaką bez wątpienia jest dla młodego człowieka zwycięstwo, osiągnięte dzięki sile własnego umysłu.

10 grudnia 2019 roku drużyna szachistów SP 67 w Katowicach ( Marysia Ganszczyk , Szymon Balsam, Antek Szady i Piotrek Kania)

wzięła udział w pierwszych 7 rundach Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. 

4 listopada 2019 roku najlepsi szachiści naszej szkoły wzięli udział w organizowanym corocznie przez SP 21 Indywidualnych Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych w szachach. Dziewczyny reprezentowała Marysia Ganszczyk , która zajęła 7 miejsce.

Wśród chłopców najwyższe , 11 miejsce , zajął Szymon Balsam . Antek Szady uplasował się na 14 a Piotrek Kania na 15 miejscu. Wojtek Włodarski był 18.

15 października 2019 roku dwie drużyny szachistów SP 67 w Katowicach zagrały w Mistrzostwach Katowic . Klasy młodsze reprezentowali: Basia Brożek , Szymon Wójtowicz , Franek Jakubek oraz Wojtek Włodarski.

W drużynie klas 7 - 8 wystartowali: Marysia Ganszczyk , Szymon Balsam , Antek Szady i Piotrek Kania.

13 marca 2019 roku nasza drużyna szachistów rozegrała kolejne rundy Ligi Szachowej katowickich szkół podstawowych.

23 stycznia 2019 roku drużyna szachistów naszej szkoły - w składzie: Antek Wójtowicz , Szymon Balsam , Antek Szady i Piotrek Kania - wzięła udział w kolejnych rundach Ligi Szachowej Szkół Katowickich. 

13 listopada 2018 roku - sześcioro uczniów SP 67 w Katowicach - Julia Ciuraj , Szymon Balsam, Michał Kmiotek, Piotrek Kania , Wojtek Włodarski i Dawid Klein - wzięło udział w Indywidualnych Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych .Najwyższe spośród nich, 15 miejsce, zajął Szymon.

23 października 2018 roku dwie drużyny szachistów SP 67 w Katowicach wystartowały w Drużynowych Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych. W skład drużyny klas 1 - 6 weszli : Piotrek Kania i Wiktor Furmańczyk (obaj z VI c) oraz Marysia Ganszczyk z VI d i Dawid Klein z klasy III. Drużynę klas 7 - 8 tworzyli: Antek Wójtowicz i Julia Ciuraj (oboje z VIII b) , Szymon Balsam z VII b i Antek Szady z VIIc.Niestety nasze drużyny nie odniosły większych sukcesów w tych zawodach.

8 grudnia 2017 drużyna szachistów SP 67 w Katowicach - w składzie: Antek Wójtowicz, Piotrek Kania, Szymon Balsam i po raz pierwszy Kuba Jakubowskizagrała pierwszych 6 rund Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych

22 lutego 2018 roku drużyna najlepszych szachistów naszej szkoły - Antek Wójtowicz , Piotrek Kania , Szymon Balsam i Antek Szady - wystartowała w kolejnych rundach Ligi Szachowej katowickich szkół podstawowych . Spisali się bardzo dobrze , awansując na 7 miejsce.  Tu można zobaczyć krótką impresję filmową z tych zawodów.

5 kwietnia 2018 roku drużyna szachistów SP 67 - Szymon Balsam, Antek Szady , Piotrek Kania i Antek Wójtowicz - rozegrała kolejne 5 rund Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. Tu można zobaczyć impresję filmową z tych zawodów.

Finał rozgrywek odbył się w naszej szkole 9 maja 2018 roku. Tu można zobaczyć impresję filmową z tych zawodów

10 listopada 2017 roku trzej uczniowie naszej szkoły - Piotrek Kania , Antek Wójtowicz i Szymon Balsam - wzięli udział w Indywidualnych Mistrzostwach Szkół Podstawowych w szachach. Najwyższe spośród nich - 9 miejsce - zajął Piotrek .

17 października 2017 roku drużyna szachistów SP 67 w Katowicach w składzie - Antek Wójtowicz, Piotrek Kania, Antek Szady i Marysia Ganszczyk (po raz pierwszy na tego typu zawodach)  - wystartowała w Drużynowych Mistrzostwach Katowic szkół podstawowych. 

31 maja 2017 roku odbyły się ostatnie rundy Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. 

SP 67 reprezentowali Szymon Balsam i Piotrek Kania .Spisali się bardzo dobrze wygrywając po 2 ze swoich trzech partii. Ostatecznie nasza drużyna zajęła 9 miejsce. 

10 maja 2017 roku drużyna szachistów SP 67 - w składzie: Antek Wójtowicz, Piotrek Kania , Szymon Balsam , Janek Rodziewicz - reprezentowała naszą szkołę w kolejnych rundach Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych.Krótka impresja filmowa z zawodów.

9 marca 2017 roku drużyna szachistów SP 67, w eksperymentalnym składzie - Antek Wójtowicz, Janek Rodziewicz, Patryk Mazur,  Iwo Kacprzakzagrała w kolejnych rundach Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych.Tu można zobaczyć krótką impresję filmową z tych zawodów a tu drugą .

19 grudnia 2016 roku czworo uczniów SP 67 - Marysia Kłosek, Antek Wójtowicz , Patryk Mazur i Szymon Drozd - wzięło udział w Ogólnopolskich Zawodach Szachowych w katowickim Spodku.Tu można zobaczyć stronę na Facebooku poświęconą tym zawodom. Wzięło w nich udział 1506 zawodników w 18 grupach! Był to największy turniej szachowy w Polsce ! Tu można przeczytać wyniki Marysi a tu chłopców .

2 grudnia 2016 roku drużyna szachistów naszej szkoły wzięła udział w 1 rundach Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych . W zawodach tych reprezentowali SP 67 : Antek Wójtowicz, Piotrek Kania , Ziemowit Sygiet i po raz pierwszy Szymon Balsam .Rywalizacja odbywała się w SP 53 na Nikiszowcu a z naszych zawodników najlepiej zaprezentował się Ziemowit , zdobywając 2,5 punktu w 5 partiach (wygrał dwie i jedną zremisował). Rywalizacja odbywała się w SP 53 na Nikiszowcu a z naszych zawodników najlepiej zaprezentował się Ziemowit , zdobywając 2,5 punktu w 5 partiach (wygrał dwie i jedną zremisował).


26 października 2016 roku drużyna szachistów SP 67 w składzie - Antoni Wójtowicz, Ziemowit Sygiet i Piotr Kania - zajęła 6 miejsce w drużynowych mistrzostwach Katowic szkół podstawowych.1 grudnia 2015 roku czterej uczniowie SP 67 - Marcin Skowroński , Kuba Banyś , Antek Wójtowicz i Antek Szady- wzięli udział w pierwszych 7 rundach Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych.

11 lutego 2016 roku odbyło się kolejne 7 rund. Tym razem SP 67 reprezentowali: Antek Wójtowicz, Marcin Skowroński i Piotrek Kania.

19 maja 2016 roku rozegrane zostały kolejne rundy Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. W drużynie naszej szkoły zagrali tym razem: Marcin Skowroński , Kuba Banyś , Piotrek Kania i Kacper Rzepa (po raz pierwszy).Zwyciężyła SP 21a przed SP 59 i SP 65.

3 czerwca 2016 roku odbył się w naszej szkole Finał Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. Rozegranych zostało ostatnich 5 rund z 26 , które w sumie były do rozegrania.Wystartowali zawodnicy z 12 szkół. Naszą szkołę tym razem reprezentowała drużyna w składzie : Antek Wójtowicz , Patryk Mazur , Antek Szady i Ziemowit Sygiet .

9 listopada czterej uczniowie SP 67 - Marcin Skowroński , Antek Szady, Ziemowit Sygiet i Piotr Kania - wzięło udział w Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych w szachach .Najwyższe, jedenaste miejsce zajął Marcin.

24 listopada 2014 roku odbyły się w naszej szkole rozgrywki pierwszych rund Ligi Szachowej Szkół Katowickich. Walczą w niej 4 osobowe drużyny, najlepszych szachistów z kilkunastu szkół.Naszą reprezentowali: Antek Wójtowicz z IV b, Krzysiek Emerling z VI a, Bartek Mielcarz z VI b i Marcin Skowroński z V b .

27 lutego 2015 roku odbyło się kolejnych 6 rund Ligi Szachowej. Naszą szkołę reprezentowała w tych zawodach drużyna w składzie: Antek Wójtowicz, Marcin Skowroński oraz po raz pierwszy Kuba Banyś z V c i Patryk Mazur z IV b.
28 kwietnia 2015 roku odbyło się kolejnych 6 rund Ligi Szachowej. Naszą szkołę reprezentowała w tych zawodach drużyna w składzie: Antek Wójtowicz, Marcin Skowroński , Krzysiek Emerling i Bartek Mielcarz. 
22 maja 2015 roku rozegrane zostały mecze ostatnich rund Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych.Nasza szkoła (reprezentowana w ostatnich zawodach przez Marcina Skowrońskiego, Antka Wójtowicza,Krzyśka Emerlinga i Kubę Banysia) zajęła w nich ostatecznie 4 miejsce. Zwyciężyła SP 21, przed Szkołą "Omega" i SP 51.Jak co roku organizatorem tych zawodów była SP 21 w Katowicach. Nasi zawodnicy zagrali dobrze i zajęli następujące miejsca: Antek Wójtowicz (klasa IV b) siódme , Marcin Skowroński (V b) piętnaste i Krzysiek Emerling (VI a) szesnaste. W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej znaleźli się na trzecim miejscu.

4 czerwca 2014 roku drużyna szachistów SP 67 w Katowicach ( w składzie: Patryk Groński, Kamil Gwóźdź, Konrad Ziegler ,Marcin Skowroński i Antek Wójtowicz) zajęła 2 miejsce w Szachowych Mistrzostwach Szkół Południowych Dzielnic Katowic. Indywidualnie Antek był trzeci.
2 czerwca 2014 drużyna szachistów SP 67 w Katowicach ( w składzie: Patryk Groński, Kamil Gwóźdź, Konrad Ziegler i Marcin Skowroński)wzięła udział w finale Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych, który odbył się w domu kultury na Giszowcu. Ostatecznie wywalczyli 9 miejsce.


21 maja drużyna szachistów naszej szkoły w składzie - Konrad Ziegler i Michał Polak VI a oraz Marcin Skowroński IV b i Marysia Kłosek klasa III- reprezentowała naszą szkołę w kolejnych rundach Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. 


19 marca 2014 roku drużyna szachistów naszej szkoły w składzie Konrad Ziegler VI a, Kamil Gwóźdź VI a, Patryk Groński VI a i Antek Wójtowicz III bwzięła udział w pierwszej rundzie rozgrywek Ligii Szachowej Szkół Katowickich. Najwięcej punktów dla naszej drużyny (4) zdobył Patryk.Więcej zdjęć z tych zawodów można zobaczyć tu.


5 marca 2014 roku szachiści naszej szkoły wzięli udział w drużynowych Powiatowych Mistrzostwach Katowickich Szkół Podstawowych. Zarówno drużyna chłopców (w składzie Patryk Groński  , Antek Wójtowicz ) jak i dziewcząt (Marysia i Zuzia Kłosek) zajęły szóste miejsce.
18 października najlepsi szachiści naszej szkoły (Patryk Groński, Antek Wójtowicz i Marysia Kłosek) wzięli udział w Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych w Szachach.Najlepiej spisał się Antek , który wśród chłopców z klas I - III zajął 4 miejsce. A oto pierwsza dziesiątka wśród uczniów klas I - III:

1.Jan Kulig - SP 65 . 2.Igor Kałkowski - SP 21. 3.Bartosz Łyczba - SP 59. 4.Antoni Wójtowicz - SP 67. 5.Adam Piper - SP 58. 6.Mikołaj Haręzga - Społeczna Szkoła Omega. 7.Mateusz Szewczak - Niepubliczna Katolicka Szkoła Św.Rodziny. 8.Marek Dyszak - SP 21. 9.Michał Dyszak - SP 21. 10.Igor Parnowski - SP 33. 15.Patryk Groński - SP 67

4 czerwca 2013 roku odbył się w naszej szkole Finał Ligi Szachowej Katowickich Szkół Podstawowych. Jest to najwyższa pozycja zdobyta przez uczniów naszej szkoły w historii tych rozgrywek! To tym większy większy sukces ,że w tegorocznych rozgrywkach startowała rekordowa liczba drużyn: 23. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 65 a drużyna SP 67 ( w stałym składzie : Roch Wójtowicz, Patryk Groński, Patryk Cieplak i Darek Szołtys) zajęła bardzo dobre 3 miejsce! Jest to najwyższa pozycja zdobyta przez uczniów naszej szkoły w historii tych rozgrywek! To tym większy większy sukces ,że w tegorocznych rozgrywkach startowała rekordowa liczba drużyn: 23. 

29 maja 2013 roku drużyna szachistów naszej szkoły w  składzie: Roch Wójtowicz VI b, Patryk Groński V a i Patryk Cieplak VI c spisała się znakomicie i z dużą przewagą zwyciężyła w II Turnieju Szachowym Południowych Dzielnic Katowic Szkół Podstawowych w Szachach, który odbył się w gimnazjum nr 23 w Katowicach!Dodatkowo, indywidualnie, wśród uczniów szkół podstawowych, zwyciężył Roch przed Patrykiem Cieplakiem a Patryk Groński był IV !!! Wielkie brawa !!! 
10 maja 2013 roku drużyna szachistów naszej szkoły w stałym składzie: Roch Wójtowicz VI b, Patryk Groński V a, Patryk Cieplak i Darek Szołys (obaj z VI c) osiągnęła rewelacyjne wyniki w kolejnej rundzie Drużynowych Mistrzostw Katowic Szkół Podstawowych w Szachach. Wygrali 24 z 25 spotkań , które rozegrali tego dnia i przed ostatnią rundą rozgrywek awansowali na 2 miejsce !!! 

7 marca 2013 roku drużyna szachistów naszej szkoły ( w składzie: Roch Wójtowicz VIb. Patryk Groński V a oraz Patryk Cieplak i Darek Szołtys z VI c) wzięła udział po raz drugi w Lidze Szachowej Szkół Katowickich. Spisali się bardzo dobrze i po 11 rundach zajmowali 5 miejsce.Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z tych zawodów.

26 listopada 2012 roku drużyna szachistów naszej szkoły ( w składzie: Roch Wójtowicz VIb. Patryk Groński V a oraz Patryk Cieplak i Darek Szołtys z VI c) wzięła udział w Lidze Szachowej Szkół Katowickich. Spisali się bardzo dobrze i po 6 rundach,zajmowali 5 miejsce.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z dawniejszych zawodów:

Poniżej zdjęcie z kółka szachowego.12 października 2012 roku najlepsi szachiści naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Katowic Szkół Podstawowych w Szachach. Bardzo dobre, 3 miejsce, zajął w tych zawodach Roch Wójtowicz z klasy VI b! Gratulacje! Dobrze zaprezentowali się także pozostali nasi reprezentanci: Patryk Groński z klasy V a oraz Patryk Cieplak i Dariusz Szołtys, obaj z klasy VI c.

Drużyna SP 67 w składzie Kuba Pisula, Mateusz Duda, Michał Rawecki i Paweł Najuch zdobyła 25 maja 2009 roku 6 miejsce w rozgrywkach Ligi Szachowej Szkół Katowickich. Dodatkowo Kuba i Mateusz osiągnęli bardzo duży sukces w rozegranych podczas finału zawodach indywidualnych w szachach błyskawicznych.Zajęli w nich wspólnie drugie miejsce!